Ako zafixovat odkaz ($), alebo aby sa bunka nehybala

Absolutne zakladna vec pre kazdeho, kto chce v Exceli pracovat so vzorcami. Ak sa vam stane, ze vzorec zafungoval na jednom riadku a na inom nie, ste na spravnej adrese. Tu by ste mali zacat. V clanku je sice vela textu, ale jedine co si na konci potrebujete zapamatat je F4.

Zmena relatívneho odkazu v zošite programu Excel na absolútny

Relativny – meni sa. Absolutny – nemeni sa.

Pri vkladaní vzorca do zošita programu Excel sa obyčajne používa tvar relatívneho odkazu, napr. =sum (A1:A10). Ak tento vzorec presuniete na nové miesto, odkazy vo vzorci sa zmenia podľa jeho umiestnenia v zošite. V niektorých prípadoch je nutné, aby vzorec obsahoval absolútne odkazy v tvare =sum($a$1:$a$10) a pri presúvaní sa nemenil.
Namiesto ručného vkladania znaku $ je možné dvakrát kliknúť na bunku obsahujúcu vzorec a odkaz označiť. Po stlačení klávesu F4 sa odkazy zmenia na absolútne. Pokiaľ je vzorec označený, je možné druh odkazov ľubovoľne meniť stláčaním klávesy F4. (plati pre prostredie Windows).

$A1 – fixuje stĺpec, teda ak budeme kopírovať vzorec horizontálne (vpravo) stĺpec A zostane vo vzorci nemenný, pričom keď nakopírujeme vzorec smerom nadol hodnota riadka vo vzorci sa bude meniť ($A2, $A3…)

A$1 – fixuje riadok, teda ak budeme kopírovať vzorec vertikálne (nadol) riadok 1 zostane vo vzorci nemenný, pričom pri kopírovaní vpravo sa bude meniť hodnota stĺpca (B$1, C$1…)

$A$1 – obycajne budete fixovat riadok aj stlpec

Priklad:
V nasej velmi jednoduchej tabulke budeme nasobit pocet dni krat cena za gastrac (3,6 EUR). V prvej ukazke sme vzorec kopirovali “tahanim” a je vidiet ako sa nam odkaz na bunku, v ktore je cislo za gastrac, posunulo dole. Vid ten maly cerveny stvorcek. Aj v stlpci E, kde je zobrazenie vzorcov, vidime ze sa nam H2 nezelane zmenilo az po H6, kde sa samozrejme nic nenachadza.

Toto nie je zelany stav, lebo prepisovat kazdy vzorec manualne, to by nikoho nebavilo. fix01Riesenie je velmi jednoduche. Vratime sa do bunky D3 a zafixujeme polohu cisla (bunky), kde sa nachadza hodnota gastraca, s ktorou pracujeme. Fixovanie urobime tak, ze stale stojime na bunke D3, nastavime na vzorec, klikneme pred H2 a stlacime F4. Vidime, ze do vzorca pribudli dolariky. A to je to, co sme chceli. fix02Teraz, ked je bunka zafixovana, mozeme opat slobodne kopirovat vzorec v celej tabulke. Pozicia H3 sa uz menit nebude.fix03

Vi

Ludia, usmievajte sa / Keep smiling, people

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

%d bloggers like this: